Make your own free website on Tripod.com
Hrad Hrad

Hrad patrí k typu tzv. mestských hradov - bol postavený priamo na území mesta Kežmarok preto, aby ho bránil pred prípadnými nepriateľmi. Postavenie hradu sa spája s rodinou Zápoľských - prvá písomná správa pochádza z roku 1463. Vpriebehu storočí sa v kežmarskom hrade vystriedalo mnoho majiteľov. V r. 1579 sa hrad spolu s mestom nezákonne dostal do rúk rodiny Thököly, ktorej štyri generácie sídlili v Kežmarku do r. 1684. Posledným vlastníkom hradu bol Ferdinand Rueber, od ktorého mesto v r. 1702 hrad zakúpilo. Najmladšou časťou hradu je baroková kaplnka postavená v rokoch 1657 - 1658. V r. 1931 bolo v hrade otvorené múzeum, ktoré obsahuje viacero expozícií.

Návštevné hodiny:
Počas letnej turistickej sezóny: Ut - So 9 -12 13 - 16.00 vstup každú polhodinu, Ne len vopred ohlásené skupiny
Mimo hlavnej turistickej sezóny: detto, vstupy každú hodinu

Múzeum bytovej kultúry Expozícia meštianskej bytovej kultúry na Spiši

Expozícia meštianskej bytovej kultúry na Spiši je umiestnená v goticko-renesančnom dome na Hlavnom námestí 55 v Kežmarku. Predstavuje vývoj bytovej kultúry v historickej následnosti, je rozvrhnutá do celkov podľa funkčnosti nábytku a bytových doplnkov. V miestnostiach sú jednotlivé časti expozície predstavujúce rozvoj kuchynského, jedálenského a skriňového nábytku (komodové sekretáre, skriňové sekretáre), sedacieho a nakoniec spálňového nábytku. Ťažiskovým exponátom múzea je krásne vypracovaná svadobná truhlica z 2. pol. 19. storočia. Zvláštnosťou tejto expozície je výstava fajok a tiež dnes už úplne neznámy druh nábytku na ich ukladanie - pipatórium.

Návštevné hodiny: Ut - So 9 -12 13 - 17.00

Kežmarská informačná agentúra Mestská galéria, Kežmarská informačná agentúra

Dom je pôvodne goticko - renesančný. Pred r.1669 patril habánom (zrejme jediným na Spiši), v r. 1669 ho daroval hradný pán Štefan Thököly II. svojmu služobníkovi Adamovi Badányimu. Rodina tu sídlila do r.1973. Jej posledným potomkom bola barónka Hedviga Mária von Szirmay. Rodina Badányi dala budovu prestavať v 2.pol.18. storočia v slohu neskorého baroka na dom palácového typu. Od r.1993 je na poschodí sprístupnená mestská galéria a od r.1996 na prízemí pracuje Kežmarská informačná agentúra.
Návštevné hodiny:
Mestská geléria: Po - So 9 -12 13 - 17.00
Informačná agentúra: Po - Pi 8.30 - 17.00, So, Ne 9 - 14.00 (mimo sezóny v Nedeľu zatvorené)


HOME