Make your own free website on Tripod.com

Kežmarok


Kežmarok je jedným z centier spišského regiónu, regiónu s bohatou históriou a množstvom kultúrnych a historických pamiatok. Je tiež sídlom okresu. Nachádza sa neďaleko Vysokých Tatier, v nadmorskej výške 630 m nad morom.

KežmarokMesto vzniklo v r.1269 spojením slovanských a nemeckej osady. V 15.stor. sa Kežmarok stal slobodným kráľovským mestom s mnohými privilégiami, napr. právom meča, právom používať vlastný erb a tiež právom skladu, kvôli ktorému viedol s Levočou storočnú vojnu. Právo skladu bolo pre Kežmarok veľmi výhodné - nachádzal sa totiž pri dôležitých obchodných cestách spájajúcich Orient so severom Európy. V meste sídlilo aj mnoho cechov, ktoré významne prispeli k jeho dobrému menu - v 15.-19. stor. ich tu pracovalo celkovo 40. 

K dôležitým medzníkom v histórii mesta patrí postavenie hradu v roku 1463. Ten sa stal súčasťou mestského opevnenia kvôli ochrane, jeho majitelia ale chceli slobodné kráľovské mesto a jeho občanov získať pod svoju nadvládu. Spory vyvrcholili príchodom majiteľov - rodiny Thökölyovcov, kedy na dennom poriadku boli pouličné boje, prepady a rabovania. V roku 1702 sa nakoniec mestu podarilo hrad odkúpiť.

Kežmarský hradHrad a Hradná škola

V meste sa nachádza množstvo kultúrnohistorických pamiatok - evanjelický Drevený artikulárny  kostol (1717), Nový evanjelický kostol (1894), lýceum v ktorom študovali mnohí slávni slovenskí básnici, spisovatelia, vedci... (1774 - 76), Bazilika Sv.Kríža (s najstaršími časťami z polovice 13.stor.), pôvodne gotická radnica (1461), reduta, hrad, Paulínsky kostol. 
Históriu mesta a regiónu pripomínajú múzeá - expozície v hrade (cechov, zbraní, streleckého spolku, lekárnikov a Dr.Alexandra, Tatier...) a Múzeum bytovej kultúry s typickým spišským stredovekým nábytkom. Kultúrnemu životu napomáha aj mestská galéria, v ktorej sa uskutočňujú prechodné výstavy. (bližšie info v sekcii pamiatky)

Kežmarská redutaHlavné námestie s radnicou zo začiatku 20.storočia

V súčasnosti má mesto Kežmarok takmer 18 000 obyvateľov a svojou polohou tvorí ideálnu východiskovú pozíciu nielen do Vysokých Tatier, ale aj do nedaľekej Levoče, Slovenského raja či Pienin. Vždy u nás radi uvítame domácich aj zahraničných návštevníkov a snažíme sa, aby sa v Kežmarku cítili dobre.

na začiatok stránky